مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : جراحی بینی یکی از انواع متعدد جراحی هایی زیبایی است که امروزه مورد استقبال بی نظیر مردم در سرتاسر جهان قرار گرفته و با رفع ایرادات موجود در بینی به زیباتر شدن افراد کمک می کند.

البته باید بگوییم که هدف از جراحی بینی تنها زیبایی نیست و در بسیاری از موارد مردم با اهداف درمانی و برای بهبود بخشیدن به وضعیت تنفسی شان تن به انجام جراحی بینی می دهند، از جمله ایرادات عملکردی بینی که قابل رفع با جراحی هستند می توان به انحراف، پولیپ و غیره اشاره کرد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

برخی از افراد گمان می کنند که با انتخاب بهترین جراح بینی در تهران یا شهری که در آن سکونت دارند حتماً به نتیجه مطلوبی دست خواهند یافت در صورتی که چنین نبوه و میزان تبحر جراح بینی تنها عامل موثر در این زمینه نیست.

یکی دیگر از عوامل موثر در رضایت بخش بودن نتیجه جراحی بینی کسب آگاهی در رابطه با دستورالعمل هایی است که فرد باید بعد از آن رعایت کند.

بنابراین قبل از اقدام برای جراحی بینی این نکات را شناخته و بعد از جراحی بینی به دقت آن ها را انجام داده و رعایت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی چیست؟

برای اینکه جراح بینی بتواند اصلاحات مورد نیازش را بر روی استخوان ها، غضروف ها و تیغه بینی انجام دهد لازم است تا به ساختمان آن دسترسی داشته باشد که این امر تنها با ایجاد برش بر روی پوست ، جدا کردن آن از ساختار بینی، حذف غضروف های اضافی، صیقل دادن استخوان ها و غیره امکان پذیر است.

انجام اقدامات فوق موجب بروز مقداری ورم و کبودی در بینی شده و عوارض موقتی را برای آن ها به دنبال داشت که با انجام دستورالعمل های زیر می توان در روند برطرف شدن این عوارض تسریع ایجاد کرده و از شدت یافتن آن ها جلوگیری کرد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

تغذیه بعد از جراحی بینی

 • به مدت 4 ساعت چیزی میل نکنید:

برای انجام عمل بینی لازم است تا بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد که اثرات این ماده بیهوشی تا چند ساعت بعد از جراحی در فرد باقی مانده و به همین دلیل ورود هرگونه ماده غذایی و نوشیدنی موجب ایجاد حالت تهوع در او خواهد شد.

 •  از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید:

برای هضم و بلع غذا لازم است که مواد غذایی تا حد زیادی نرم و خرد شوند که این امر به خصوص در موادغذایی و میوه جات سفت نیازمند جویدن زیاد است.

عمل جویدن به فک بالا فشار وارد می کند و چون فک بالا به بینی اتصال دارد این فشار را به بینی منتقل کرده و در نتیجه میزان ورم بینی تشدید خواهد شد.

 • میوه جات بخورید:

ممکن است افراد به دلیل استراحت بعد از جراحی بینی به یبوست مبتلا شوند به همین علت خوردن میوه و سبزیجات بعد از جراحی الزامی است.

همچنین افراد باید توجه داشته باشند که نوشیدن آب کرفس و آب آناناس در کاهش و مصرف نمک به دلیل وجود ماده سدیم در افزایش شدت تورم بینی موثر است.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

چسب زدن بینی

بعد از جراحی بینی و انجام اصلاحات مورد نیاز، ساختار بینی در موقعیت جدید قرار می گیرد که باید در آن موقعیت تثبیت شود. به همین دلیل جراح بینی بر روی آن چسب می زند.

زدن چسب بینی در 14 روز ابتدایی بعد از عمل در فرم گیری و تثبیت آن موثر است اما پس از آن و به مدت 60 روز فقط بر کاهش تورم بینی تاثیرگذار است.  به همین دلیل استفاده از چسب بینی در 2 هفته اول الزامی و بعد از آن به اختیار خود فرد می باشد.

همچنین زدن چسب بینی دارای مزیت دیگری است که به موجب آن دیگران متوجه عمل بینی فرد شده و از انجام فعالیت ها و شوخی هایی که به بینی او آسیب بزند اجتناب می کنند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی که فرد باید به آن توجه کند، نحوه خوابیدن می باشد. به همین دلیل:

 1. برای جلوگیری از غلت زدن و وارد شدن آسیب و فشار به بینی در دو طرف سر خود بالشت بگذارید.
 2. قرار گرفتن سر بالاتر از سطح بدن در کاهش تورم بینی موثر است از همین رو به هنگام خواب و استراحت چند بالشت در زیر سر قرار دهید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

ورزش بعد از جراحی بینی

در حین جراحی بینی و به دلیل ایجاد برش ها و اعمال تغییرات در غضروف های بینی فرد مقداری خون از دست خواهد داد که این امر موجب تضعیف قوای بدنی او خواهد شد.

 • بنابراین به مدت یک هفته استراحت مطلق کنید تا قوای بدنی خود را بازیابید.
 • از انجام ورزش های سنگین به مدت 2 ماه جداً بپرهیزید.
 • رفتن به استخر را به 1 ماه بعد از جراحی بینی موکول کنید.

از دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:

 1. به مدت 3 روز بعد از عمل بینی بر روی نواحی دارای تورم، کمپرس سرد و در 3 روز بعدی کمپرس گرم بگذارید.
 2. از خم کردن سرتان به سمت پایین جداً بپرهیزید.
 3. به مدت 2 هفته از مقاربت جنسی خودداری نمایید.
 4. آنتی بیوتیک ها و داروهای تان را سروقت استفاده نموده و در صورت بروز درد فقط از مسکن های تجویز شده توسط پزشک تان استفاده کنید.

پاسخ

16 − دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر