جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی : بینی عضوی برجسته در صورت است و محل قرار گیری آن که در مرکز چهره می باشد موجب می گردد این عضو بیشتر از سایر اجزا جلب توجه کرده و تاثیر زیادی در زیبایی چهره داشته باشد.

وجود مشکل و ایراد در ظاهر بینی نه تنها زیبایی خود بینی که زیبایی کل چهره را تحت تاثیر قرار می دهد، این عضو بر دیگر اجزای صورت نیز تاثیر می گذارد به گونه ای که با انجام جراحی بینی حالت گونه ها و چشم ها تغییر کرده و جذاب تر می شود.

جراحی بینی

از جمله ایرادات ظاهری بینی که با جراحی بینی قابل رفع هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قوز بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • غیر قرینه بودن سوراخ های بینی
 • بزرگ بودن اندازه بینی و نوک آن و غیره.

جراحی درمانی بینی

باید بگوییم که بینی فقط بر زیبایی چهره تاثیر نداشته و نقش زیادی در عملکرد تنفسی افراد دارد.

برخی از افراد در بینی خود دارای توده هایی خاکستری رنگ به نام پولیپ هستند که موجب مسدود نمودن راه ورود و خروج هوا شده و تنفس را برای آن ها سخت می کند، انحراف و شکستگی بینی نیز از دیگر مشکلاتی هستند که در عملکرد تنفسی بینی اختلال ایجاد می نمایند.

در صورتی که جراحی بینی با هدف بهبود عمکلرد تنفسی بینی و از بین بردن مشکلاتی که در عملکرد بینی اختلال ایجاد نموده اند انجام شود به آن جراحی درمانی بینی گفته می شود.

جراحی بینی ترمیمی

لازمه دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی بینی انتخاب یک جراح بینی مجرب و متبحر و رعایت اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی است.

اگر افراد در انتخاب جراح بینی خود دقت لازم را صرف نکنند این امکان وجود دارد که:

 • نتیجه مورد نظرشان که واقع بینانه نیز بوده است به دست نیاید.
 • ایرادات بینی بعد از جراحی بینی هنوز به قوت خود باقی مانده باشند.
 • بینی شان به شدت کوچک شود.
 • دچار تنگی نفس و مشکلات تفسی گردند.
 • سوراخ های بینی شان تا به تا گردد.
 • دچار چسبندگی بینی شوند و غیره.

در چنین حالتی افراد برای برطرف کردن ایرادات و مشکلات به وجود آمده باید برای انجام جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه اقدام نمایند که با صرف زمان و هزینه دوباره برای آن ها همراه است.

همچنین افراد باید در نظر داشته باشند که نمی توانند بلافاصله بعد از جراحی بینی اولیه برای جراحی بینی ترمیمی اقدام کنند زیرا ساختمان بینی به دلیل جراحی ضعیف شده و باید یکسال صبر کرد تا زخم های بینی به طور کامل بهبود یافته و بینی استحکام خود را باز یابد.

جراحی بینی

انواع بینی

بینی ها را با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها به دو نوع تقسیم می نمایند که عبارتند از:

بینی استخوانی : این نوع از بینی ها از پوست بسیار نازک و مرغوبی تشکیل شده و استخوان ها و غضروف های سازنده ساختمان آن ها از استحکام بالایی برخوردار هستند.

بینی گوشتی : بینی های گوشتی برخلاف بینی های استخوانی از پوستی با ضخامت زیاد و غضروف هایی که ضعیف بوده و استحکام زیادی ندارند تشکیل شده اند.

به طور کلی هرچه استخوان ها و غضروف های بینی مستحکم تر باشند، جراح بینی قادر به ایجاد تغییرات بیشتر و ظریف تری در آن بوده و هرچه پوست بینی نازک تر باشد، این تغییرات به خوبی قابل مشاهده خواهند بود. به همین دلیل نتیجه جراحی بر روی بینی های استخوانی موفقیت آمیزتر و رضایت بخش تر از نتیجه عمل جراحی بینی گوشتی است.

نتیجه جراحی بینی

نتیجه عمل زیبایی بینی معمولاً به سه فرم زیر است:

 1. جراحی بینی فانتزی : در این فرم از بینی، قوس ایجاد شده و بینی سربالا می شود. زاویه بین لب بالا و نوک بینی در بینی فانتزی تقریباً 105 درجه می باشد.
 2. جراحی بینی طبیعی : در فرم بینی طبیعی تغییراتی همچون کوچک شدن زیاد بینی و غیره ایجاد نشده و جراح بینی تمام مهارت و تجربه خود را به کار می گیرد تا با حفظ حالت طبیعی بینی، نقوص آن را برطرف نماید.
 3. جراحی بینی نیمه فانتزی : فرم نیمه فانتزی حد میان فرم طبیعی و فانتزی بوده و ترکیبی از ویژگی های این دو فرم می باشد.

کدام فرم از بینی برای من مناسب است؟

این سوال شایع ترین پرسشی است که افراد متقاضی جراحی بینی در هنگام مراجعه به جراحان زیبایی از آن ها می پرسند.

در پاسخ باید گفت که تعیین بهترین فرم بینی برای هر فرد با توجه به فاکتورهای زیر صورت می گیرد.

نوع بینی

تعیین کننده ترین عامل در فرم بینی، نوع آن می باشد. به طوریکه اگر بینی شما گوشتی باشد، جز جراحی بینی طبیعی انتخاب دیگری ندارید زیرا با توجه به ویژگی های ساختاری بینی تان امکان جراحی بینی فانتزی بر روی آن وجود ندارد. در صورتیکه افرادی با بینی استخوانی می توانند یکی از سه نوع فانتزی، طبیعی و نیمه فانتزی را برای جراحی بینی خود انتخاب کنند.

جراحی بینی

تناسب بینی با سایر اجزا

هیچ یک از اجزا در صورت به طور مفرد در نظر گرفته نمی شوند و در صورتی موجب زیبایی بیشتر افراد خواهند شد که با دیگر اجزای صورت تناسب داشته باشند.

به همین دلیل است که برخی از افرادی که تمامی اجزای صورت آن ها بی عیب و نقص است جذاب و زیبا به نظر نمی رسند زیرا بین اجزای چهره آن ها هیچ تناسب و هماهنگی وجود ندارد.

وظیفه تعیین فرمی از بینی که بیشترین تناسب با صورت فرد را داشته باشد بر عهده جراح بینی می باشد زیر ا این امر نیازمند تسلط کامل بر اصول زیبایی و ریاضی شناسی می باشد که اغلب جراحان بینی خوب با گذراندن دوره های تخصصی از آن آگاه می باشند.

جراح بینی پیش از انجام جراحی بینی به منظور بررسی دقیق اجزا و نسبت میان آن ها اقدام به عکسبرداری از بینی و صورت از زوایای مختلف می نماید و سپس مناسب ترین فرم بینی را برای فرد بر می گزیند.

سلیقه شخص

زیبایی نسبی بوده و معیارهای زیبایی برای افراد مختلف متفاوت می باشد. به همین دلیل است که برخی از افراد از نظر ما بسیار زیبا و ایده آل بوده و از نظر دیگری کاملاً معمولی و حتی زشت هستند.

بینی ایده آل از نظر برخی از متقاضیان جراحی بینی ، یک بینی بسیار کوچک و سربالا بوده و برخی دیگر معتقدند که هر چه بینی به شکل طبیعی خود نزدیک تر باشد زیباتر خواهد بود. بنابراین برای اینکه جراح بینی از سلیقه شما آگاه شود باید انتظارات و سلیقه خود را به طور صادقانه با جراح بینی در میان بگذارید.

یک جراح بینی خوب با توجه به نوع بینی شما و محدودیت های فرم دهی آن، سلیقه شما و ویژگی های صورت تان ایده آل ترین فرم بینی را برای تان در نظر می گیرد، به همین دلیل بهتر است تعیین فرم بینی را به جراح بینی خود بسپارید.

جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • مهم ترین و اولین اقدامی که باید قبل از جراحی بینی انجام دهید انتخاب بهترین جراح بینی در منطقه تان می باشد، زیرا میزان تجربه و مهارت جراح بینی مهم ترین عامل در دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز و به حداقل رسیدن احتمال بروز عارضه ناشی از جراحی بینی می باشد.
 • پس از اینکه با صرف دقت لازم جراح بینی خود را انتخاب کردید باید به طور مفصل و صادقانه با جراح بینی در رابطه با توقعاتی که از جراحی بینی دارید صحبت کنید.
 • مصرف نوشیدنی هایی که حاوی الکل بوده و همچنین استعمال دخانیات موجب کاهش میزان اکسیژن خون شما شده و احتمال بروز برخی عوارض در حین جراحی بینی را افزایش می دهد، بنابراین به مدت 2 هفته قبل از جراحی بینی مصرف آن ها را متوقف کنید.
 • متوقف نمودن مصرف داروهایی که موجب کاهش میزان غلظت خون شده و به همین دلیل ممکن است موجب تشدید خونریزی در حین جراحی بینی شوند ضروری می باشد.
 • آزمایشاتی را که جراح بینی به منظور بررسی وضعیت سلامت شما برای تان تجویز نموده است را حتماً انجام داده و نزد ایشان ببرید.
 • در صورت داشتن سابقه ابتلا به بیماری های مزمن، مبتلا بودن به این بیماری ها در حال حاضر و استفاده از داروهای خاص آن ها را با جراح بینی خود مطرح کنید.
 • استحمام در شب قبل از جراحی بینی برای اینکه به مدت چند روز نیاز به حمام کردن نداشته و با این کار از خیس شدن چسب و اسپلینت بینی جلوگیری شود، الزامی است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • به دلیل برش هایی که در حین جراحی در پوست و ساختمان بینی صورت می گیرد و به علت برخی خونریزی های زیر پوستی، بینی و صورت فرد دچار ورم و کبودی می شود که طبیعی بوده و از بین رفتن آن به زمان نیاز دارد.
 • برای اینکه ورم بینی سریع تر کاهش یابد بهتر است که سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد، در حالت نشسته و ایستاده سر به طور طبیعی بالاتر از سطح بدن قرار می گیرد. شما با قرار دادن چند بالشت در هنگام خوابیدن نیز می توانید سر را در موقعیتی بالاتر از بدن قرار دهید.
 • از پایین انداختن سر به سمت پایین و انجام فعالیت های سخت و سنگین جداً خودداری کنید.
 • غذاهای نرم و آبکی و پرفیبر میل کرده و از خوردن غذاهای سفت و پر ادویه بپرهیزید.
 • از چسب بینی استفاده نمایید.

جراحی بینی

هزینه جراحی بینی

قبل از انجام معاینات کامل بر روی بینی و مشخص شدن مواردی همچون نوع بینی و میزان ایرادات بینی نمی توان هزینه دقیقی برای آن مشخص کرد.

پاسخ

4 × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر