جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی : عوامل و فاکتور های مختلفی هستند که در نتیجه نهایی رینوپلاستی تاثیرگذارند، اما یکی از مهم ترین آن ها نوع پوست بینی است که بینی ها را به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می کند. اینکه بینی در کدام دسته قرار دارد تعیین کننده این است که فرد قادر به انجام کدام جراحی است.

در ادامه به بررسی هر یک از انواع بینی می پردازیم.

تفاوت های بینی گوشتی و استخوانی

بارز ترین تفاوتی که میان بینی گوشتی و استخوانی وجود دارد، میزان ضخامت پوست آن هاست. هرچه بینی های استخوانی از پوست باریک تری برخوردارند، ضخامت پوست بینی گوشتی بیشتر است. این موضوع باعث شده تا بینی های استخوانی به راحتی بتوانند از انجام انواع عمل بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی نتایج بسیار مطلوب و ایده آلی کسب کنند اما بینی های گوشتی تنها مجاز به انجام جراحی بینی طبیعی هستند.

از آنجایی که پوست بینی های گوشتی ضخیم تر است، چنانچه به صورت فانتزی یا نیمه فانتزی عمل شوند، تغییرات ایجاد شده چندان ملموس نبوده و ممکن است تنها کمی نوک بینی گرد شود.

از دیگر تفاوت های بینی گوشتی و استخوانی این است که استخوان و ساختار بینی استخوانی بسیار محکم بوده ولی بینی گوشتی از غضروف ضعیفی برخوردار است.

جراحی بینی گوشتی

برگشت پذیری بینی های گوشتی پس از جراحی

در برخی موارد افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، به دلیل اینکه نگران برگشت بینی به  حالت اولیه خود می باشند از انجام عمل صرف نظر می نمایند.

این در حالیست که امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و علم پزشکی برای این مشکل راه حلی در نظر گرفته شده است. به این صورت که در جراحی بینی گوشتی ابتدا گرافت گذاری شده و پس از تقویت غضروف ها از بروز این عارضه جلوگیری به عمل می آید. با انجام این کار علاوه بر پیشگیری از برگشت بینی به حالت قبلی خود، موجب می شود تا به هیچ عنوان نوک بینی دچار افتادگی نشود.

تزریق کورتون به بینی گوشتی

از آنجایی که پوست بینی های گوشتی از ضخامت بالایی برخوردار است، پس از جراحی میزان تورم بینی گوشتی در مقایسه با بینی استخوانی بیشتر خواهد بود. از این رو در بینی های گوشتی به منظور کاهش و رفع تورم بینی ماده ای به نام کورتون تزریق می شود. این تزریق تنها مختص بینی های گوشتی بوده و اگر در بینی استخوانی تزریق شود احتمال از بین رفتن و تخریب بافت های زیر پوستی بینی وجود دارد.

برای تزریق کورتون به بینی نباید عجله داشت و معمولا بیمار باید حداقل تا دو ماه دست نگه دارد تا ورم بینی کمی کاهش یافته و سپس اقدام به تزریق نماید.

در صورتی که تزریق کورتون با عجله و زودتر از دو ماه انجام شود، احتمال بروز فرورفتگی های نامنظم در بینی وجود دارد. بنابراین این تزریق باید زیر نظر پزشک و با صلاحدید ایشان صورت گیرد.

افرادی که جراحی ترمیمی بینی انجام داده اند، افرادی که جنس پوست بینی آن ها ضخیم است و افرادی که روند کاهش تورم بینی آن ها بسیار کند می باشد، کاندیدای مناسبی برای تزریق کورتون هستند.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی با لیزر

افراد بسیاری هستند که از جراحی و بیهوش شدن واهمه دارند و به همین دلیل همواره به دنبال روش های غیر جراحی می باشند. متاسفانه امروزه تبلیغات بسیاری در رابطه با جراحی بینی با لیزر به گوش می رسد. این در حالیست که علی رغم تمام پیشرفت هایی که لیزر در همه زمینه های پزشکی و غیر پزشکی داشته، هنوز نمی تواند در استخوان یا پوست بدن برشی ایجاد نماید. بنابراین جراحی بینی با لیزر از نظر علمی پایه ای نداشته و تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

از لیزر تنها می توان به منظور برطرف کردن مشکلات پوستی همچون رفع اسکار و جای بخیه ها استفاده کرد.

انواع روش های جراحی بینی گوشتی

به طور کلی جراحی زیبایی بینی از دو طریق باز و بسته انجام می شود. اینکه جراحی بینی طبق کدام روش صورت گیرد، هیچ ارتباطی به نوع بینی یا نظر بیمار نداشته و جراح با توجه به سلیقه و نوع مهارت خود یکی از این دو روش را بر می گزیند.

اما مسئله مهمی که جراحی بینی باز را از جراحی بینی بسته متمایز می سازد، محلی است که برش ها در آن ایجاد می شوند. در واقع در جراحی بینی به روش باز برش ها در کلوملا ( تیغه مابین دو سوراخ بینی ) و در قسمت خارجی و ظاهری بینی ایجاد می شوند اما در روش بسته هیچ برشی در خارج بینی ایجاد نشده و برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند.

این موضوع باعث شده تا در روش باز پوست به طور کامل از ساختار بینی جدا گردد و هرگونه تغییر ساده و پیچده در بینی را ایجاد کرد. اما در روش بسته پوست بینی چندان از استخوان فاصله نگرفته و امکان اصلاحات پیچیده وجود ندارد.

در روش باز جراح به داخل ساختمان بینی اشراف کامل داشته اما در عمل بسته دید جراح محدود می باشد. به همین دلیل معمولا جراحان بینی روش باز را برمی گزینند و جراحی بینی به روش بسته را در اولویت دوم خود قرار می دهند.

جراحی بینی گوشتی

در جراحی بینی به روش باز احتمال بروز خطاهایی همچون مشکلات تنفسی ، نامتقارنی سوراخ های بینی و غیره به حداقل می رسد ولی از آنجایی که در روش بسته دید جراح محدود است، امکان بروز خطا وجود دارد.

در روش بسته به دلیل اینکه آسیب چندانی به پوست وارد نمی شود، میزان کبودی و تورم در مقایسه با روش باز کمتر بوده و بیمارانی که از این روش اقدام به رینوپلاستی می کنند، دوران نقاهت کوتاه تری را تجربه خواهند کرد.

همانطور که گفته شد در رینوپلاستی به روش باز می توان تمام ایرادات بینی همچون مشکلات ظاهری و حتی ایرادات عملکردی بینی را برطرف نمود اما جراحی بینی به روش بسته مختص افرادی است که بینیشان ایراد چندانی خصوصا در نوک آن ندارد.

نتایج جراحی بینی

در نهایت بینی ها پس از به اتمام رسیدن جراحی به سه شکل در می آیند:

  1. بینی با فرم طبیعی
  2. بینی با فرم فانتزی
  3. و بینی با فرم نیمه فانتزی

فرم و شکل نهایی بینی به نوع پوست بینی ، تناسبات صورت و سلیقه بیمار بستگی دارد.

در جراحی بینی طبیعی ایرادات بینی همچون قوز و برآمدگی برطرف می شوند و هیچ انحنایی در پل بینی ایجاد نخواهد شد. در واقع پل بینی صاف بوده و زاویه نوک بینی تا لب حدود 90 الی 95 درجه می باشد.

در جراحی بینی فانتزی علاوه براینکه ایرادات بینی برطرف می شوند، قوس زیبایی در پل بینی ایجاد شده و نوک بینی سربالا خواهد بود. به این صورت که زاویه نوک بینی تا لب بین 95 الی 100 درجه می باشد. انجام جراحی بینی فانتزی تنها برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند مناسب می باشد.

در جراحی بینی نیمه فانتزی پل بینی صاف نیست و قوس کوچک و ظریفی در نوک بینی ایجاد خواهد شد. در واقع این مدل حالتی بین بینی طبیعی و فانتزی را دارد و تنها برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند گزینه مناسبی است.

پاسخ

3 × 5 =

Call Now Buttonتماس با دکتر